10 Aralık 2018 Pazartesi

Son Dakika KPSS Ortaöğretim sınav sonuçları açıklandı

9 Aralık 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
816 defa okundu.

Son Dakika KPSS Ortaöğretim sınav sonuçları açıklandı,

Sonuçlar ÖSYM’nin sitesinde,

Biraz önce KPSS sınav sonuçları açıklandı. Böylece bu haftanın en çok soruların soruları arasında yer alan olan “KPSS sınav sonuçları açıklandı mı?, ne zaman açıklanacak?” yanıt buldu.

,

KPSS Ortaöğretim sınav sonuçları açıklandı! - Sonuçlar ÖSYM'nin sitesinde...

Son Dakika KPSS Ortaöğretim sınav sonuçları açıklandı

Biraz önce KPSS sınav sonuçları açıklandı. Böylece bu haftanın en çok soruların soruları arasında yer alan olan “KPSS sınav sonuçları açıklandı mı?, ne zaman açıklanacak?” yanıt buldu.

2016 KPSS sınavı şimdiye dek yapılan en yoğun katılımlı sınav olarak da literatüre geçti. KPSS Sınavına bu yıl 3 milyon 500 bin kişi girdi. KPSS sınavı sonuçları az önce ÖSYM’nin resmi sitesinden açıklandı…

SON DURUM: Sınav sonuçları açıklandı!
Sonuçları öğrenmek için: https://sonuc.osym.gov.tr/Sorgu.aspx?SonucID=4187

KPSS PUAN HESAPLAMASI NASIL YAPILDI?

Standart sapma nedir?

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) de en çok merak edilenlerden biti de puan hesaplamasının nasıl yapıldığı konusu. ÖSYM’nin belirlediği sınav sistemine göre sınavda adaylara yoplam 120 soru yöneltiliyor. Bunlardan 60’ı genel yetenek, 60 tanesi de genel kültür alanlarına yönelik sorulardan oluşuyor.

Yenilenen sınav sisteminde 4 yanlış bir doğruyu götürüyor. Bu durumda netler hesaplanıyor.Sınav puanlarının hesaplanmasında göze çarpan ilk unsur standart sapma. Peki bu ne anlama geliyor?

Sınavda adayların en çok yapmadıkları soru, başka adaylarca yapıldığında o sorunun puan değeri 5 veya -5 olarak hesaplanır.

Genel olarak 0.5 x (Genel kültür genel yetenek neti) 40 ile – 5 puan farkla ortalama puan belli olmakta. Genel Kültürden ve genel yetenekten doğru ve yanlış soruların oranında net belli olmakta ve net üzerinden 0.5 ile çarpma işlemi yapılır. En son olarak veya – 5 puan üzerinden puanlar belirleniyor.

“KPSS SINAV SONUÇLARI”NIN AÇIKLANMASI

KPSS’ye giren tüm adaylar sınav sonuçlarını ÖSYM’nin kendi sitesinden öğrenebilir. KPSS sonuçları öğrenmek için T.C. Kimlik numaraları ve şifreleri ile sisteme giriş yapmaları gerekiyor. Adaylar sınav sonuçlarına sadece internet platformundan ualaşabilir. Sınav sonuç belgeleri yazılı olarak basılmayacak ve adrese teslim yapılmayacak.

KPSS sınav sonuç bilgilerinde adayların sınav testlerinden verdikleri doğru ve yanlış cevaplar (sayı ile) KPSS puanları bulunacak.

ÖSYM, adaylara yönelik sınav sonuç belgelerinin doğrulanmasını sağlamak üzere “Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi” işlemini sunuyor. Bu amaçla kullanılmak üzere Sınav Sonuç Belgelerinin en alt kısmına, sistem tarafından rastgele üretilmiş bir “Sonuç Belgesi Kontrol Kodu” basılmakta.

Sonuç belgesi kontrol sistemine,https://sonuc.osym.gov.tr sayfasından ulaşılabilir.

KPSS sınav sonuçları açıklandı. Adaylar aşağıdaki linkten sınav sonuç sayfasına ulaşabilir…

ÖSYM SINAV SONUÇ SAYFASI İÇİN TIKLAYIN

KPSS SINAVI DEĞERLENDİRMESİ

KPSS sınavında değerlendirme nasıl yapılıyor?

Sınavda bulunan her test kendi içinde bir değerlendirmeye tabi tutuluyor. her bir test için doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılıyor ve bu şekilde puanlama yapılıyor. Elde edilen puanların da ortalama ve standart sapmaları hesaplanarak standart puanlar bulunuyor.

Herhangi bir testte doğru ya da yanlış hiçbir cevabı olmayan adaylar söz konusu test için yapılan hesaplamalara katılmayacak ve bu adaylara bahsi geçen test için standart puanları hesaplanmayacak.

Yani bir adayın KPSS puanının hesaplanabilmesi ve puanlamaya katılabilmesi için Genel Kültür ve Genel Yetenek testlerinin her ikisinden de az az 1 soruyu doğru ve ya yanlış olarak işretlemesi gerekiyor.

Genel Yetenek ve Genel Kültür Testlerinden elde edilen standart puanlar ağırlıklandırılarak KPSS puanları hesaplanacak.

KPSS sınav puanları içinde Genel Yetenek ve Genel Kültür Testlerinin her birinin ağırlığı 0,5 olacak. Bu ağırlıklara göre, testlerden elde edilen standart puanlar kullanılarak ağırlıklı standart puanlar (ASP) hesaplanacaktır.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

MÜGE ANLI.TV SON DAKİKA:
%d blogcu bunu beğendi: