19 Kasım 2018 Pazartesi
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

Kültür Giriş Sınavı

13 Şubat 2017
810 defa okundu.
Kültür Giriş Sınavı

http://kulturegitim.com.tr/bursluluk-Sinavi/2017/

 

Kültür Giriş Sınavı

Kültür Giriş Sınavı Nedir?

Kültür Eğitim Kurumlarına bağlı bütün kolejlerimiz, akademik ortaokullarımız ve etüt eğitim merkelerimizde aynı gün ve seanslarda uygulanan, her sınıf düzeyine uygun olarak hazırlanan ve test tekniğine dayalı sorulardan oluşan bir sınavdır. Bu sınav 2017-2018 öğretim yılında Kültür Eğitim Kurumlarına bağlı İlkokul ve Ortaokullarda eğitim görmeye aday öğrencilerin başarı düzeylerinin ve eğitim burslarının belirlenmesinde kullanılmaktadır.

Kültür Giriş Sınavına Kimler Katılır?

İlkokul düzeyinde Kültür Giriş Sınavına 2, 3 ve 4. sınıf öğrencileri, Ortaokul düzeyinde ise 5, 6 ve 7. Sınıf öğrencileri katılacaklardır. 1. Sınıf öğrencileri sınav kapsamı dışında değerlendirilecek, 8. Sınıf öğrencileri için ise TEOG döneminde ayrıca deneme sınavı yapılacağından 1. ve 8. Sınıf öğrencileri bu sınava alınmayacaklardır.

Kültür Giriş Sınavları Nerede Olacak ve Başvuru Nasıl yapılacaktır?

Kültür Giriş Sınavına aday öğrenciler tüm Türkiye’deki Kültür İlkokulları ve Kültür Ortaokullarında katılacaklardır. Sınav uygulanacak okul bilgileri bu broşürde yer almaktadır. Sınava katılmak isteyen öğrenciler formda yazan seanslardan dilediğine katılabilir veya www.kulturegitim.com.tr adresinden de ücretsiz olarak sınava başvuru işlemlerini yapabilirler.

Kültür Giriş Sınavı Hangi Tarihte ve Hangi Seanslarda Yapılacaktır?

Kültür Giriş Sınavları 18 – 19 Şubat 2017 tarihlerinde tüm ilkokul ve ortaokullarımızda 4 seans halinde yapılacaktır. KGS ilkokul sınıf düzeyleri için 60 dakika, Ortaokul sınıf düzeyleri için ise 90 dakikadır. Aday öğrenciler bu seanslardan sadece birine ve kendi sınıf düzeyine uygun olan sınava katılacaklardır.

KGS Sorularının Derslere Göre Dağılımı

İlk ve ortaokul düzeyinde 18 – 19 Şubat 2017 tarihlerinde uygulanacak KGS içeriği şöyledir.

Sınavların Değerlendirmesi

Sınavlarda öncelikle optik formlar değerlendirilerek öğrencinin her teste ait doğruları belirlenir. Yanlış cevaplar doğru sayısını etkilemez. Bu doğrulardan yola çıkarak sınava katılan tüm öğrenciler için TEOG-OYP türü puan hesaplanır. Hesaplanan puana göre katılan tüm adaylar sıralanır. Yapılacak hesaplama MEB standartlarında olacaktır. Bu puan ve sıralama değerleri aynı zamanda derecelendirme ve bursluluk işlemlerinde de kullanılacaktır.

Kültür Giriş Sınavının Sonuçlarının Duyurulması

Kültür Giriş Sınavı optik formları Kültür Eğitim Kurumları Ölçme ve Değerlendirme merkezinde değerlendirildikten sonra sınav sonuç belgeleri çıkarılır ve sınav uygulamasından sonraki Perşembe günü (23 Şubat 2017) saat 14:00’den sonra bu belgeleri sınava girdiğiniz okullara uğrayarak alabilirsiniz. Sınav sonuç belgesi dağıtımları tamamlandıktan sonra okullarımızın web adresinden de (www.kulturegitim.com.tr) ilan edilecektir. Sınav sonuçlarınız ile ilgili rehberlik değerlendirmesini öğrenmek, okul yaşantınız ve geleceğinizle ilgili profesyonel bir planlama yapmak için okullarımıza bizzat gelerek sonuç belgenizi değerlendirmemiz sizin için yararlı olacaktır.

Kültür Giriş Sınavında Eğitim Bursları Nelerdir?

KGS Puanları 100-500 aralığında hesaplanacaktır. Bursluluk hakkını hem sıralama, hem de puan barajını geçenler elde edecektir. Bursluluk oranları her sınıf düzeyi için ayrı ayrı hem puan, hem de sıralama olarak aşağıdaki şekilde belirlenir.

• 1-3 arası (450 puan üstü ise) 0 İndirimli Kayıt Hakkı
• 4-8 Arası (400 Puan ve üstü ise) u İndirimli Kayıt Hakkı
• 9-15 Arası (350 Puan ve Üstü İse) ` İndirimli Kayıt Hakkı
• 16-25 Arası (300 Puan ve Üstü ise) P İndirimli Kayıt Hakkı
• 26-40 Arası (270 Puan ve Üstü İse) @ İndirimli Kayıt Hakkı
• 41-60 Arası (250 Puan ve Üstü ise) 0 İndirimli Kayıt Hakkı
• 61-100 Arası (Puan sınırsız) İndirimli Kayıt Hakkı
• 101-300 Arası (Puan sınırsız)  İndirimli Kayıt Hakkı
• Sınava Katılan Her Öğrenciye  indirim yapılacaktır

Eğitim Bursları ile ilgili Kurallar Nelerdir?

•Burs hakkının belirlenmesinde öncelikle hem puan değerine bakılacak, hem de sıralama değerine bakılacaktır. Sıralama tutmasına rağmen puan sınırını aşamayan öğrencilere puan sınırına uygun indirim oranı uygulanacaktır. (Örneğin 2. Olmasına rağmen 420 puan alabilen öğrenci u indirim kazanabilecektir.)
•İndirimler liste fiyatından uygulanacak ve İndirim oranları sadece eğitim ücretlerini kapsayacaktır. Dokuman, yemek, servis ve kıyafet gibi diğer giderler burs kapsamının dışında tutulacaktır.
•Kazanılan burslar 1 öğretim yılını kapsamaktadır ve sadece 2017-2018 eğitim – öğretim yılına ait olacaktır.
•% 60 ve üzeri burs kazanan adaylar bu hakkı 31 Mart 2017 tarihine kadar kullanabileceklerdir. Bu tarihten sonra P üstünde kazanılan tüm burslar P sabit düzeye düşürülecektir.
•Puan ve sıralama koşulunu sağlayan aday sayısı belirlenen oranlardan daha fazla olduğu taktirde kurumun bursluluk oranlarını belirleme ikinci bir sınav yapma hakkı saklıdır.
Bu sınava ilgili kategorideki öğrenciler ayrıca katılacaklardır.

Anahtar Kelime:
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

MÜGE ANLI.TV SON DAKİKA:
%d blogcu bunu beğendi: