18 Aralık 2018 Salı
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

Facebook Canlı video için sansür politikasını açıkladı

28 Aralık 2016
865 defa okundu.
Facebook Canlı video için sansür politikasını açıkladı

Facebook, içeriği sadece şiddet olaylarını kutlar ya da kutlarlarsa kaldırır; yalnızca grafik ya da rahatsız edici değil, bir sözcüye göre.

Facebook ayrıca Philando Castile’nin ölümünün videosunun Facebook’un hatası olan teknik bir aksaklık yüzünden geçici olarak kullanılamayacağından ısrar ediyor. Bu, videonun Facebook’un kalması gerekip gerekmediğini, şiddet içeren içeriği içeren çok sayıda rapor sunduğunu, Castile’nin kız arkadaşının telefonunu ve Facebook hesabını elinde bulunduran polis tarafından silindiği ya da polisin bir isteği yüzünden videonun ortadan kaybolduğu teorileri ile çelişiyor Çıkarmak için.

Bununla birlikte, Facebook, bir trafik ani yükselme gibi aksaklıkların sebebini tam olarak reddetti. Bu did bu deyimi serbest , ancak.

2016-07-07 at 6.43.14 PM ekran görüntüsü

Facebook’un grafik içerik sansür politikası

Ben onun onun tam politikasına cevap almak için bir Facebook sözcüsü ile uzun uzadıya konuştu Topluluk Standartlarına grafik içeriği ile ilgili, ve ihlalleri sansüre yol zaman. Resmi bir bildirgenin ötesinde alıntı yapmayı reddetmelerine rağmen öğrendiğimiz şeyler:

 • Facebook’un Topluluk Standartları, pornografiden şiddetten nefret söylemine kadar sosyal ağda izin verilen ve verilmeyen içeriği özetler. Canlı video’ya kaydedilen fotoğraflar ve videolarla aynı şekilde başvuruyorlar.
 • Grafik içerikli içerikle ilgili politika, Facebook’un kutlanması, övülmesi ya da kurbanını algıladığı takdirde şiddeti tasvir eden içeriğe izin vermemesi ve içeriği almasıdır. Bununla birlikte, şiddete dikkat çekmek veya kınamak için gönderilen şiddetli içerik, grafik veya rahatsız edici nitelikte değildir.
 • Esasen, eğer birisi “bu harika, o zaman onlara gelecekleri de var” diyen grafiksel şiddet içeren bir video yayınlarsa, bu videolar kaldırılacak, ancak “Bu korkunç, bu şeylerin durdurulması gerekiyor” derse, kalabilir gözle görülür.
 • Kullanıcılar, devam eden Canlı videolar da dahil olmak üzere, şiddeti tasvir de dâhil olmak üzere çeşitli nedenlerden dolayı rahatsız edici olarak herhangi bir içeriği rapor edebilirler.
 • Tek bir rapor bayrağı bile, dünya çapında 7 gün 24 saat çalışan Facebook’un Topluluk Standartları ekibi tarafından incelenecek içeriği gönderir. Bu ekip üyeleri, ister genel ister özel paylaşım olsun içeriği inceleyebilir. Bayraklar hacmi içeriğin gözden geçirilip yorumlanmadığına ya da gözden geçirilmesine bağlı değildir ve daha yüksek sayıda bayraklar otomatik açılımı tetiklemeyecektir.
 • İçeriği “grafik ancak haber değeri olan” olarak rapor etme seçeneği yoktur veya bu içeriği bildirmek için başka yollar rahatsız edici olabilir ve bunları iptal etmelidir. Bunun yerine, Facebook kullanıcıları videoyu şiddet olayı olarak ya da diğer seçeneklerden herhangi biriyle bildirmelerini ister. Ardından, içeriğin Facebook standartlarını ihlal edip etmediğini belirlemek için eğitilmiş ekip üyeleri tarafından incelenecektir.
  Screen Shot 2016-07-08 3.33.16 PM'de
 • İncelemenin üç olası sonucu vardır. 1) İçerik Facebook standartlarına aykırı değildir ve grafik olarak kabul edilmez ve olduğu gibi kalır. 2) İçerik Facebook standartlarını ihlal eder ve indirilir. 3) İçerik, grafik veya rahatsız edici olarak kabul edilir, ihlal değildir ve bırakılmıştır, ancak bir feragatname ile bırakılmıştır.
 • Kara feragatname ekranı içeriğin önizlemesini gizler ve “Uyarı – Grafik Video” yazar. Grafik içerikler içeren videolar, şok edici, rahatsız edici veya üzgün olabilir. Bunu görmek istediğinden emin misin? “Bu videolar, haber akışında otomatik olarak oynatılmıyor ve genellikle 18 yaşın altındaki kullanıcılar tarafından görülecek şekilde yasaklanmıştır.
 • Canlı videolar, bildirilirse hâlâ devam ederken gözden geçirilebilir ve Facebook standartları ihlal ederse akışı kesebilir ve kapatabilir. Facebook ayrıca, izleyicilerin yeterince yüksek bir seviyesine ulaşan herkese açık akışını izlemektedir.
 • Facebook ekibi, paylaşılan içeriğin içinde tasvir edilen bir kişinin kendileri veya başkaları için tehdit oluşturduğuna inanıyorsa, yerel kolluk kuvvetlerine başvuracaktır. Ayrıca, içeriği işaretleyen kullanıcıları yetkililerle iletişime geçmeye teşvik edecektir.

Genel olarak, bu politikalar aşırı kısıtlayıcı nitelikte görünmemektedir. Facebook’un sansür kuralları, terörizmi teşvik etmek veya kutlamak için yayınlanan videolar gibi şiddetin yüceltilmesi üzerine odaklanmaktadır.

Politika, ölüm nedeni, videonun yaratıcısı ve konuları arasındaki ilişki veya kolluk kuvvetinin katılımıyla ilgili ayrım yapmaz. Facebook’da yayınlanan tüm içeriklerde olduğu gibi, içerik oluşturucusu sahipliği de korur.

Facebook Live

Vatandaş gazeteciliğinin geleceği

Philando Castile videosu söz konusu olduğunda Facebook, farkındalığın içeriğin grafik olarak şiddet içeren doğası ile dengelenmesini amaçladığını açıkladı. Şirket canlı video yayıncılığının benzersiz zorluklarını anladığını ve sorumlu bir yaklaşıma ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Şirket, TechCrunch’a yaptığı açıklamada şunları söylüyor:

“Videonun geçici olarak erişilemediği için çok üzgünüz. Teknik bir aksaklık yüzünden çöktü ve araştırmayı başardığımız anda yeniden yüklendi.

Facebook’ta canlı olarak yayınlandığını doğrulayabiliriz. Birkaç saat sonra yaklaşık bir saat oldu. Video standartları ihlal etmiyor ancak bir uyarıda rahatsız edici olarak işaretledik. “

DownloadŞirket, şüpheyle, aksaklık nedenini ayrıntılı olarak reddetti, ancak trafikte bir artış olasılığı. Yine de, bu belirsizlik Facebook’un kasıtlı olarak klibi indirdiği endişelerini taşıyor.

Teknik bir aksaklık olsaydı bile, bir Facebook’un gelecekte olmasını önlemek zorundaydı. Live, tarihsel olarak önce Twitter’da sona eren gerçek zamanlı haberler için bir merkez haline gelme şansı. Ve Periscope’un satın alınmasıyla birlikte, Twitter canlı video yayıncılığını da kontrol etmek istiyor. Kullanıcılar, seslerini duyurma olasılığı en yüksek olduklarını düşünenlere ulaşabilir ve bunları sansürlemeyebilir.

Facebook ve yurttaş gazeteciliği geleceği ile ilgili, şirket  yazıyor [Canlı video] bize insanların hayatında en iyi anları bir pencere verir gibi “, o da bize kötü tanıklık sağlayabilirsiniz. Canlı video, olayları belgelemek veya yardım istemek için bir krizde güçlü bir araç olabilir. “

Facebook, Mark Zuckerberg’in söylediği gibi insanları şok bile olsa haksızlığa “ışık yaktıracak” içerik barındırmaya kararlı görünüyor.

911’i aramak aynı şeffaflığı getiremez ve canlı video tarafından olabilecek bir duruma erişemez. 1.65 milyar kullanıcıyla Facebook, belki de başka herhangi bir iletişim kanalından daha fazla bağlantı kuruyor ve bize dünyanın görmesini sağlamak için yanlış yapmış olanı aydınlatmak için bir Canlı video kamera sunuyor.

Bu güç ve kar potansiyeli, tartışmalardan kaçınmamak için bir sorumluluğa sahiptir.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

MÜGE ANLI.TV SON DAKİKA:
%d blogcu bunu beğendi: